سبد خرید

انسان خردمند

در بخشی از فصل ”اما داستان‌ها موثر هستند“:

انسانها نیازهای مادی و اجتماعی و روحی- روتنی بسیاری دارند. چندان معلوم نیست روابط اجتماعی و عشق و محبت در دوره‌های مختلف زمانی یکسان باشد.

فرمانروای مصر ”آمن مهات سوم“ در نامه‌ای به پسرش از مرد ثروت‌مندی می‌نویسد به‌نام دوآ- خطی که پسرش را به مدرسه می‌فرستاد تا کاتب شود. در راه مدرسه از بدبختی‌های روستاییان و سربازان و صنعت‌گران برای پسرش می‌گفت تا او را برانگیزد که همه نیرویش را صرف مطالعه کند و به سرنوشت بیشتر انسانها دچار نشود.

حتی اگر به سراسر ئنیا برویم و تک‌تک اجتماعات بشری را نیز مطالعه کنیم همچنان فقط بخش محدودی از طیف ذهنی انسان خردمند را بررسی کرده‌ایم در عصر کنونی مدرنیته زندگی همگی انسانها را متأثر کرده است و ما همگی ساکنان دهکده جهانی واحدی هستیم!

نویسنده: یوهان نوح هراری

هراری متولد ۲۴ فوریه ۱۹۷۶ تاریخ‌دان و مقاله‌نویس اسرائیلی‌ست که بعد از سال تحصیل و تحقیق دو اثر ماندگار را خلق کرد:

یووال هراری به اوضاع و شرایط کنونی و آینده انسان خردمند علاقه‌مند است. اغلب پژوهش‌های او پاسخ به پرسش‌های تاریخی در مقیاس کلان است: چه ارتباطی بین تاریخ و زیست‌شناسی وجود دارد؟ تفاوت‌های بنیادین میان انسان‌ها و دیگر حیوانات چیست؟ آیا تاریخ به سمت و سوی خاصی گرایش دارد؟

در سال ۲۰۱۷ یووال هراری در مقاله‌ای بیان کرد که با ادامهً پیشرفت در تکنولوژی و به خصوص در زمینهٔ هوش مصنوعی تا سال ۲۰۵۰ طبقه‌ای جدید در میان مردم به نام طبقه بلااستفاده پدیدار خواهد شد، انسان‌هایی که بیکار نیستند بلکه غیرقابل استخدام هستند. او همچنین اضافه می‌کند که مواجهه و رسیدگی به مشکلات این طبقه اجتماعی جدید از نظر سیاسی و اجتماعی و اقتصادی یکی از چالش‌های بزرگ بشر در آینده است.[۴]

وی دربارهٔ رفاه جانوران به خصوص حیوانات اهلی بارها سخنرانی کرده‌است و یک گیاهخوار است. او در مقاله‌ای در روزنامهٔ گاردین تحت عنوانکشاورزی صنعتی یکی از بزرگترین جنایت‌ها در طول تاریخ است بیان کرده‌است: سرنوشت حیواناتی که به شیوهٔ صنعتی پرورش داده می‌شوند یکی از بزرگترین مسئله‌های اخلاقی این دوره است

انسان خردمند: تاریخ مختصر بشر و انسان خدا گونه: تاریخ مختصر فردا.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − هشت =

در حال بارگذاری ...
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا رمز عبور خود را وارد کنید. پس از آن یک لینک بازیابی رمز عبور در ایمیل خود دریافت خواهید کرد.
We do not share your personal details with anyone.